Vyhledat
 • Mgr. Michal Schwarz

ZRUŠIŤ SVADBU PRE KORONAVÍRUS?

Aktualizováno: 6. 12. 2021


Máme tu nečakané i ťažké obdobie pre všetkých. Svadobčania ronia slzy. Toľko práce, príprav pre nič... POZOR, nič nemusí byť stratené! Prinášam možnosti, ktoré máte, i môj postoj o aktuálnej téme...
Máme tu skoro koniec marca 2020, koronavírus zasiahol už aj Slovensko. Vláda prijala (myslím si, že správne) opatrenia, ktoré znemožňujú organizovať akékoľvek podujatia i svadby. Nikto z toho nie je nadšený, no zdravie je teraz na prvom mieste! Je otázne, ako dlho bude tento vírus kolovať medzi nami, kedy vláda zmierni svoje opatrenia a my budeme môcť začať "sezónu". Niektorí tvrdia, že koncom mája už bude lepšie (link na rozhovor - Vladimír Krčméry). Vláda a ich prognózy hovoria zatiaľ o inom - až vyše 100 dní, kedy vírus dosiahne svoj vrchol. To znamená - vrchol približne v polovici až koncom júna....Nič sa nedá robiť, treba teda zrušiť svadbu....NIE!Podľa môjho názoru existujú štyri základné možnosti, ktoré máte.... POZOR, treba povedať, že záleží, kedy máte termín svadby, teraz hovoríme o svadbách, ktoré sa majú konať v apríli, či teraz koncom marca, prípadne v máji....


Možnosti:A. SPRAVIŤ SVADBU AJ TAK (pôvodný termín, všetko je však zatvorené...)Áno, je to riešenie, ale.....nechceli ste krásnu veľkú vysnívanú svadbu? Nechceli ste mať veľa hostí? Nechceli ste tam mať svojich blízkych, kamarátov, babku i dedka? Ak je odpoveď NIE (chceli sme maličkú svadbičku), tak toto je tá správna možnosť pre Vás - svadba o dvoch svedkoch, bez hostiny! Svadbu môžete mať tým pádom i v LAS VEGAS :). Ak teda je nejaká príčina, prečo ju musíte mať aj takto (čaká Vás operácia, narodenie dieťatka), tak prosím.... to je iné.Chcem podotknúť, že opäť záleží od termínu. Ak sa svadby nemôžu konať pre nariadenie vlády, je to Vaše rozhodnutie a zoberiete sa len pri svedkoch, bez hostiny. Myslím si, že Vás to bude raz mrzieť (možno už pri hovorení ÁNO)... neužijete si to, bude tam ticho, žiadne gratulácie, žiadna zábava s hosťami a šup ho domov objednať si niečo z reštaurácie a sedieť doma... to je oslava Vášho dňa?

Ak ide o svadbu, ktorá sa koná (čisto hypoteticky) v čase, kedy vláda už povolila hromadné podujatia (možno to bude už i apríl, máj...), tak je to iné. Treba však podľa mňa prijať určité opatrenia a chrániť zdravie svojich hostí (napríklad extra dezinfekčné prostriedky na WC či pri stole, odporučiť či zabezpečiť rúška, možno zvážiť čo so staršími ľuďmi, ktorí sú najviac ohrození, a pod.). Ešte raz, dbajte na svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich hostí!

Samozrejme, spraviť svadbu v pôvodný termín má i svoje výhody.... máte svoj termín, nič netreba meniť či veci netreba predávať :).B. PRESUNÚŤ TERMÍNAsi pre mňa najrozumnejšia alternatíva, teda určite pre tých, ktorí majú svadbu v začiatkom apríla (možno i stred), lebo s najväčšou pravdepodobnosťou ešte pár dní tieto opatrenia vláda podrží. Možno už koncom apríla budú opatrenia i pre svadby lepšie, ale to nevieme.... marec je jasný, preložiť!

Presun termínu sa dá zariadiť, niekedy ešte aj na jeseň či zimu 2020. Veľmi veľa dodávateľov (myslím DJ, starejší, kapela, kameraman, sála a pod.) už počíta s týmito možnosťami (veľa z nich sa už pripravilo) a pokiaľ Vás už nekontaktovali, skúste si preveriť i túto možnosť. Svadba sa dá spraviť i v piatok či cez nejaký sviatok, prípadne cez týždeň. Teda začnite pracovať na pláne B, keby náhodou (opäť neplatí pre neskoršie termíny).


Termín samozrejme viete presunúť i na rok 2021, možno na veľmi podobný termín, ako máte, a tak mať obdobie, ktoré ste si (pre nejaký dôvod) vybrali. Naskytá sa tu možnosť využiť i stále viac populárne svadby v ZIME, myslím tým január, február i marec 2021 (viac v ďaľšom odstavci).


C. ČAKAŤ....Samozrejme, táto možnosť nie je pre každého, skôr pre svadby, ktoré budú koncom apríla či mája, atď. Je to ťažká voľba, nakoľko človek žije v neistote - no nádej umiera posledná, nie? Je tu ešte šanca, že všetko bude skoro (alebo úplne) tak, ako má... preto ja i iní svadobní dodávatelia vyzývajú - nepanikáriť! Nestresovať sa! Tí, čo môžu, čakať!D. ZRUŠIŤ SVADBU (úplne ju odložiť)

Podľa môjho názoru najhoršia možnosť, pokiaľ ste sa teda nerozišli :). S plánovaním ste si dali veľa námahy a času, ktorý Vám nikto nikdy nevráti (a čas sú peniaze). Čo s vecami, do ktorých ste už investovali? Pri predaji strácajú svoju hodnotu, niektoré sa nedajú ani predať. Ak si nestanovíte náhradný termín, možno sa nezoberiete už nikdy...V neposlednom rade ešte viac utrpí ekonomika, lebo svadobní dodávatelia nebudú mať zákazku :(.
Čo tak svadba v ZIME 2020/2021, ako náhradný termín?
Podľa mňa výborná voľba pre tých, ktorí už naozaj musia preložiť svadbu. V zime je celkovo menej svadieb (november až marec 2021). Áno, vyskytujú sa tam iné udalosti ako stužkové, ale myslím si, že miest pre manipuláciu je viac.Hlavné výhody svadby v zime:


 • viac termínov a možností dať dokopy rovnaký tím svadobných dodávateľov,

 • menej potenia, áno čítate správne, koľkokrát sme to zažili - horúce letné dni,

 • menej horúco sa rovná menej vypitých nápojov :), šetríte :),

 • možnosť spraviť si krásne fotky či video na snehu, čo naozaj nemá každý,

 • netreba riešiť klímu a klimatizované zariadenia - už som zažil ich poruchu :(,

 • možnosť vybrať od hostí "viac peňazí" - už sa hádam dá dokopy pomaly ekonomika,

 • šťastnejšia svadba, pretože už hádam bude po nákaze a ľudia sa upokoja,

 • viac ľudí na parkete - ako? V zime neradi fajčiari vystávajú dlho vonku :),

 • krajšia svadobná torta, pretože je chladnejšie, netopí sa tak,

 • viac hostí, ľudia nebudú v karanténe, s blízkymi, či zarábať stratené peniažky alebo na dovolenke.Možno som niečo zabudol, ak Vám napadne, dajte vedieť do komentára :)
Náklady, ktoré Vás môžu čakať pri presunutí svadbyBohužiaľ, pri presunutí svadby môžu nastať určité neplánované dodatočné náklady :(. Myslím tým, ak chcete na veciach prerobiť dátumy, ale aj to sa dá VYRIEŠIŤ!

Veľa svadobných dodávateľov ponúka riešenia (niekedy i zadarmo, inokedy v zľave), kedy Vám napríklad vyrobia pekné nálepky, ktorými zakryjete dátum na poháriku či oznámení. Super, však? Ak Vám na tom nezáleží, necháte to tak alebo to preškrtnete fixkou :D. Dokonca som zisťoval od zlatníka, či sa dá prerobiť gravírovanie na obrúčkach. Údajne dajú!

Pozor na svadby na rok 2021 (v normálnej sezóne máj - október). Možno sa stretnete s tým, že si budete musieť doplatiť. Samozrejme, niektorí zvyšujú ceny prirodzene, rok čo rok a možno budú žiadať viac ako v roku 2020. Musím sa priznať, že i ja zvyšujem postupne :(. Neberte to ako zderstvo! Všetko ide postupne hore, ale i výplaty a minimálna mzda :).A čo so svadbami v lete či na jeseň 2020?Ja odporúčam ČAKAŤ! Asi všetci to odporúčajú... Každý z nás dúfame, že na


ša snaha v boji proti vírusu bude úspešná a my sa vrátime čo najskôr do normálneho módu. Svadbu teda pravdepodobne budete mať (teda nesľubujem, myslím si), možno s menšími obmedzeniami, ale bude. Ak teda prognózy dopadnú ako majú a my sa budeme správať zodpovedne!ZÁVERTak či onak, zdravie je prvoradé. Musíme sa teraz zatnúť a vydržať! Hádam nechceme dopadnúť ako iné krajiny, v ktorých je to veľmi zlé :( .

Stále je na Vás vybrať si jednu z hore uvedených možností.... čo je dôležité, netreba panikáriť, netreba smútiť a stresovať sa, je to tu, musíme sa s tým zmieriť! Je nám to všetkým ľúto, ALE hľadáme SPOLU riešenia....

Preto, prosím, informujte sa u svojich svadobných dodávateľov, pokojne si to prejdite a ešte raz "ľudsky sa dohodnite". Určite každý z nich už má nejaké riešenie a je pripravený Vám niečo dobré ponúknuť.

Prajem Vám hlavne zdravie a nech sme z toho čo najskôr vonku :). V prípade potrieb sú moje služby otvorené, dokonca pre situáciu i v piatky či cez týždeň, takže ak máte problém zohnať fotografa či kameramana na svadbu, som tu... taká malá reklama na záver :).

Aký názor máte na to vy? Ako idete riešiť svoju situáciu? Alebo čo by ste robili v koži svadobčanov vy?


Komentujte tu po prihlásení, či na mojom Facebooku, YouTube či Instagrame...O autorovi článku:


Mgr. Michal Schwarz je profesionálny svadobný kameraman. Robí svadby po celom Slovensku. Ak máte záujem o jeho služby, jeho portfólio nájdete na www.michalschwarz.sk, či mu napíšte mail na info@michalschwarz.sk. Nájdete ho tiež na sociálnych sietach, na Facebooku ako Michal Schwarz - svadobný kameraman, alebo aj na Instagrame ako: @michalschwarz.2 351 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše